7 důvodů, proč BEZPLENKUJEME

“Bez PLENKY? COŽE? To je zase nějaký výmysl eko-bio matek. Látkovat budu, ale bez plenky, to je fakt hustej úlet…” tohle se mi honilo hlavou, když jsem byla v těhotenství na přednášece o kontaktním rodičovství.

Jenže člověk míní, život mění a mateřství je jedna velká změna, KAŽDODENNÍ 🙂 a tak jednoho dne jsem jsem dcerce zkusila sundat plenku a dát ji vyčůrat nad umyvadlo. Ooooouuujéééé ono to funguje, držela jsem své 4 měsíční klubíčko a ona čůrala. No to je ZÁZRAK.

Tak se nám to zalíbilo, že od té doby je vpodstatě doma bez plenky, ano jsou nehody, s tím se počítá, ale bereme to jako takovou hru.

A víte co mě – nám to dalo?

1. Ještě více upevnilo náš vztah.

2. Více komunikujeme.

3. Jsme stále v blízkém kontaktu.

4. Posiluju svou mateřskou intuici – Karolínku dávám nad umyvadlo/nyní už nočník (je jí 8 měsíců) – podle tzv. časování anebo podle toho, když mi intuice napoví.

Tím jsem dostala svého muže. Vařím oběd a on si hraje s Karolínkou ve vedlejším pokoji – v tom na něj volám: „Běžte se s Karolínkou vyčůrat“, slyším jak ji svléká a drží jí nad umyvadlem – ona čůrá a jeho to úplně dojímá a křičí – “Ona se vyčůrala, to snad ani není možný, vždyť je tak malinká (tehdy 4 měsíce) a už čůrá nad umyvadlo”.

5. Minimální spotřeba plenek – denně tak 2 (někdy víc, když cestujeme nebo nejsme ve formě)

6. Zbavila jsem se lenosti 🙂 někdy chodí tak jednou za půl hodinky, svlíkat, oblíkat, rozepínat, zapínat…. i se stává, že už jsme dobře uvelebené na spinkání, a já cítím, že se jí chce anebo se kroutí, tak se zvedáme a jde se :-).

7. Dělá mi to neskutečnou radost a jak všichni víme: SPOKOJENÁ ŽENA = SPOKOJENÁ RODINA.

IMG_0260

Navíc mi to přijde nesmírně přirozené. 

A vůbec mám dobrý pocit, když vím, že se zvlášť v teplých dnech nepaří v plence. Teď už s sebou všude vozíme nočník, do trávy se zatím nechce moc vyčůrat.

A jak vůbec bezplenkování funguje?

Bezplenková komunikační metoda: 

Začít se dá už od narození, ale potom i kdykoliv jindy. Děti mívají plenku jako pojistku a rodiče buďto sledují signály, které dítě dává těsně před tím než se mu chce vykonat potřebu, anebo tzv. časují – před usnutím, po probuzení, během krátké pauzy u hry. Někteří využívají své mateřské intuice. Později už se dá přes den i přes noc být bez plenky.

Děti dáváme nad misku/nočníček/umyvadlo/toaletu – jak každému vyhovuje a počkáme až vykoná potřebu. Pomoci můžeme nějakým citoslovcem např. číííííí, nebo pustit z kohoutku vodu. Potom se může/nemusí nasadit plenka pro jistotu.

Držení v klubíčku miminkům vyhovuje a může dokonce pomoci i s bolavým bříškem, protože v pevném klubíčkovém držení bez plenky se dětem krásně uvolní prdíky.

A ještě jeden aspekt to má

Ať už chceme nebo ne, náš výraz anebo skrytý pocit, když přebalujete velkou nálož (zvlášť, když už děťátko pěkně papá normální jídlo) ve smyslu:

“fuj, to smrdí” anebo dokonce “ty smrdíš” našemu děťátku do života moc nepřidá. 

Takže je fajn se radovat společně. A to, že to zabere trochu víc času? No možná, ale podle toho co sleduju, tak i mamky se třemi dětmi anebo dvojčátky bezplenkují. I ty, které při rodičovské pracují.

Takže hurá do toho, stačí jen ZAČÍT, třeba právě teď. O nic nejde, není to dogma, můžete bezplenkovat třeba jen doma. Anebo toho za 3 dny nechat.

Napište mi, o bezplenkování s Vaším děťátkem

– Katka

Kateřina Tůmová

Jsem maminkou mojí milované Karolínky. Jsem manželkou mého muže, se kterým letos v listopadu oslavíme 10 let společné cesty životem. Jsem fotografkou na volné noze. Jsem poporodní dulou. Jsem tvůrce a iniciátor drobných i větších projektů. Jsem kreativec s hlavou plnou nápadů a žádným časem na realizaci. Jsem celoživotní studentka sebe sama, miluju seberozvojové aktivity, které mají hloubku. Jsem kineziologickou terapeutkou s využitím prvků systemických konstelací a Bachovy terapie. Nemám ráda konvence a občas trochu riskuju. 🙂

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.

    • Zvažujete šátek nebo nosítko?

      Podívejte se na krátké video o šátcích a udělejte si představu :-)

    • Přidejte se na Facebooku

    • Štítky