Co máte dnes k obědu? Snad ne tu oranžovou kejdu ve skleničce…

Představte si mísu šopského salátu:

 1. Na kostičky nakrájená rajčata, okurka na kostičky, cibule taky na kostičky, paprika na kostičky, balkánský sýr na kostičky – všechny jedna jako druhá.
 2. Anebo ležérně nakrájená rajčata, okurka na půlkolečka, cibule na jemné měsíčky, paprika na proužky a navrch balkánský sýr promnutý v prstech.
 3. Rozmixovaná rajčta, okurka, paprika, cibule, balkánský sýr.

Co nejvíc lahodí vašim chuťovým pohárkům a představivosti?

Za mě určitě 2.

Každá surovina má svou chuť podle toho jak se nakrájí – vždy je ta chuť jiná a jinak se pak mísí s ostatními.

A teď proč to píšu 🙂

Jedli byste denně anebo jen párkrát do týdne salát jako je v bodu 3? Prostě rozmixovanou kaši?

Představte si rybu s bramborem a mrkví, ale rozmixovanou – prostě oranžová kejda – brrrrr. A tohle se má podávat dětem – o čem mluvím – o prvních příkrmech. A ještě vleže na zádech – oukej v polohovacím lehátku anebo autosedačce vajíčku – nepřeháním – jen pozoruju kolem sebe.

Když byly naší Karolínce asi 2 měsíce, tak na preventivní prohlídce u MUDry jsme dostali nakřivo okopírovaný papír o tom, kdy a jaké zavádět příkrmy.

Upřímně – byla jsem z toho dost vyděšená – to mám dát čtyřměsíčnímu dítěti ochutnat mrkev jako kejdu? Anebo rozmačkanou bramboru s moukou?

To bych sama nejedla!

Ano, chápu, během kojení se mají vyzkoušet různé potraviny, aby se vyloučily alergie, ale pokud plně kojím a mám to v plánu i déle než 4, 6 měsíců – mají příkrmy ještě čas.

Pořád jsem si říkala, že to musí přeci nějak fungovat i bez mixéru, jak to dělaly ženy dřív? A pak mi to došlo – vždyť já jí tu mrkev můžu napařit vcelku, dát jí jí do ruky a nechat koštovat 🙂

Kolem 6,5 měsíce se mi začala sama natahovat po mém talíři a chtěla ochutnávat. Sama už seděla, takže byl nejvyšší čas s něčím začít.img_9334

Už dřív jsem ji nechala ochutnávat třeba celé, zčásti oloupané jablko – přesně tak jak jsem ho jedla já. 

První co začala polykat byla tuším salátová okurka, nakrájená na hranolky – vysávala z ní ty zrníčka a celou jí tak krásně okusovala 🙂 okurka byla u nás velkým favoritem! 

To, co jsem si k jídlu připravovala já, tak jsem dala do mističky i jí – jen vše nesolené a zprvu bez masa (to začala jíst až v 11,5 měsících). Sama začala stolovat.

Parní hrnec je mým velkým společníkem už skoro 5 měsíců – používám ho denně a mixér má u nás dovolenou.

Jen podotýkám, že naše holčička má pouze dva dolní zuby – a jí už všechno co jí připravím. A buďto se krmí sama – bere si z mističky, anebo jí krmím velkou vidličkou/lžící, někdy jí nejvíce chutná, když jí dávám rovnou z mé ruky do pusy. Zkrátka jak kdy. Jídlo si společně užíváme a opravdu to má velké výhody – dítěti neodpíráte to co máte v talíři vy, když se po tom natahuje, když jdete do restaurace, můžete objednat napařenou zeleninu a nechat svoje dítko samotně jíst, nemusíte řešit ty divný skleničky – já bych se toho sama ani nedotkla.

A co bych sama nejedla, nedala bych ani jí.

Tento styl stolování má dokonce své označení, Baby Led Weaning, ve zkratce BLW – a doslova jde o odstavení vedené dítětem. Je to metoda, kdy dítě už odmala jí samo a není nikým krmeno. Odpadá tedy všechno to mixování, krmení lžičkou apod. Filozofie BLW je i o tom, že každé dítko začne jíst ve svůj čas.

img_9680

Nechme dětem jejich prostor a čas, aby si našly lásku k dobrému a kvalitnímu jídlu. A sobě přípravu dětského jídla co nejvíce ulehčete 🙂 

Zajímá vás něco z našeho jídelníčku? Napište mi

– Katka

Kateřina Tůmová

Jsem maminkou mojí milované Karolínky. Jsem manželkou mého muže, se kterým letos v listopadu oslavíme 10 let společné cesty životem. Jsem fotografkou na volné noze. Jsem poporodní dulou. Jsem tvůrce a iniciátor drobných i větších projektů. Jsem kreativec s hlavou plnou nápadů a žádným časem na realizaci. Jsem celoživotní studentka sebe sama, miluju seberozvojové aktivity, které mají hloubku. Jsem kineziologickou terapeutkou s využitím prvků systemických konstelací a Bachovy terapie. Nemám ráda konvence a občas trochu riskuju. 🙂

Komentáře

  1 2 3 14

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • Zvažujete šátek nebo nosítko?

   Podívejte se na krátké video o šátcích a udělejte si představu :-)

  • Přidejte se na Facebooku

  • Štítky