Jak PŘEŽÍT cestování s dětmi aneb LETADLEM i AUTEM na pohodu

Letní dovolené jsou před námi a vyvstává otázka, zdali cestovat delší trasy s dětmi. Pokud se rozhodnete opustit naší krásnou zemi a vydáte se na dovolenou autem nebo letadlem, mám pro vás pár tipů jak ty cesty, v pohodě přežít 🙂

Nemáme moc spavé dítko ani nekouká na pohádky na tabletu. Zvládli jsme v pohodě 15 hodin v autě (věk: 10 měsíců) i 13,5 hodiny letu (věk: 17 měsíců). 

Nebylo to, ale jen tak 🙂

Posdílím pár tipů, které se nám osvědčily.

CESTA AUTEM k moři s dítětem do jednoho roku.

Ideál: večer sednete do auta, ráno jste u moře, dítě celou noc prospí v autě.

JENŽE:

dítě je vyspalé, ale vy totálně out – nohy táhnete za sebou a před vámi dloooouhý den. Sice jste dali cestu v pohodě, ale teď to stojí za prd.

Moje doporučení: Rozdělte si noc – spěte 3, 4 hodiny a pak vyražte. Budete více odpočatí a na bdící dítě budete mít víc síly a budete mu schopni zajistit zábavu a jakou?

 • JÍDLO – všechny možné ovocné a zeleninové dobroty – dejte je do různých mističek, a nabízejte dítěti, ať si samo zobe a třeba ať si kuličkami od hroznového vína hraje – překládá ho z jedné misky do druhé. Vím, že někdo může namítat, že jídlo není hra, ale zvažte sami, vždyť kutálení kuliček a přendavání je i forma poznávání tvarů a struktury jídla.
 • PITÍ – vezměte třeba novou lahvičku, kterou nezná – takovou tu trochu už dospěláckou, voda Rajec má super pítka, která netečou a dítě bude mít milou zábavu, když uvidí, že má stejnou věc jako vy a než zjistí, jak se dá dobře stříkat kolem :-).
 • HRAČKY – domluvte se s kamarádkou a povyměňujte si pár hraček nebo knížku – do auta se hodí něco nového neokoukaného a není potřeba k tomu kupovat nové. Něco šroubovacího a nandavacího :-), klíče, peněženka.
 • BUBLIFUK – zabaví na dost dlouho – jen pozor na skvrny na oblečení.
 • když už jde do tuhého, jistě zabaví KRABICE PAPÍROVÝCH KAPESNÍKŮ 🙂 a pro vás bude pak zábava je tam vyskládat 🙂

Zastavujte podle potřeby dítěte – když uvidíte, že se v autě kroutí, dejte pauzu, nechte ho prolézt/projít na trávě u odpočívadla, osvěžte se vodou, pohrajte si venku.

Ten, kdo neřídí sedí vzadu u dítěte – jasně, že pokud máte jen jedno dítě 🙂

Oblečte dítě lehce – nejlépe moirové body nebo overalek – žádné kalhoty, nic co by pnulo v pase. Do příručního zavazadla vezměte kalhoty, mikinu, čepičku (letní klobouček i lehkou přes uši), náhradní plenky, kalhoty. Ať máte vše při ruce.

Do sedačky se nám osvědčila ovčí kůže – v létě chladí a v zimě hřeje – takže ji tam máme celoročně. Hodí se i do kočáru – i v létě. Možná si budou lidi ťukat na čelo, ale vězte, že ovce je super izolant a dítko se pak nepřehřívá, jak tomu bývá u kontaktu s umělinou. Německá firma Fellhof vyrábí tvarované do kočárů a sedaček.

Letíte letadlem?

Do dvou let mají děti letenku zdarma, jen za letištní poplatky, ovšem bez nároku na sedadlo. Takže pro mnoho rodin je jasná volba toho využít a odletět dál než jen autem k Jadranu.

Paradoxně delší let je pro děti a vás snažší než krátký.

Důvod? Letadlo. Pro kratší trasy jsou využívány letouny Airbus A320 a Boeing 737, kam se snaží dopravci napěchovat co nejvíce lidí, takže místo u nohou a uličky jsou mizerné.

6eb412a2c65e228e3947ee705ce5fc0c

Při dálkových letech jsou letadla prostornější mají více uliček, u nouzového východu je prostor, kde si klidně sednete na zem a můžete si hrát. Můžete se letadlem procházet. Bývá tam “bar”, kde je často něco zajímavého k snědku nebo k pití. Na dlouhých letech dostanete sluchátka, která mohou dítě zabavit. Můžete dostat omalovánky a pastelky. Ale moc na to ovšem nespoléhejte a připravte se raději doma sami. Pokud letíte bussines anebo first class je o vaše pohodlí postaráno – polohovací sedadlo až do lehu, apod.

Co obecně platí a je dobré si zajistit, pokud to jde:

 • zvolte si NOČNÍ LET /dítě většinu prospí a vy taky/
 • SEDADLO DO ULIČKY – zapomeňte na to, že budete celý let sedět s dítětem na klíně a dívat se okénkem na krásný západ slunce 🙂 /při online check-in anebo na letišti u check-in – požádejte letecký personál, aby vám vyšli vstříc: pokud letíte 2+1 (bez nároku na sedadlo) zkuste si při odbavení požádat o sedadla jedno do uličky a jedno u okénka (může se stát, že mezi vás už nikoho nedají, tak budete mít celou trojku pro sebe). To samé, pokud dítě už má vlastní sedadlo a letíte větším letadlem, kde jsou čtyřsedačky (zvolte si 2 místa do uličky a jedno vedle)/,
 • MÍSTO V LETADLE – zvolte druhou uličku u nouzového východu (tu řadu přímo u něj, kde je více místa na nohy, vám nedají, je až od 12 let) – budete to mít blízko jednak v případě nouze a pak, pokud budete s dítětem vstávat a chodit letadlem, můžete ihned zajít k tomu prostoru u exitu a nebude vám hloupé, že chodíte stále přes 10 řad a víc,
 • při dálkových letech se dětem do 11 kg a 8 měsíců (záleží na letecké společnosti – přečtěte si v podmínkách přepravy) nabízí CESTOVNÍ POSTÝLKA, kterou zavěšují v prvních řadách – dítě může (pokud je na postýlku zvyklé) skvěle odpočívat a má takový svůj vlastní prostor. Zajistěte si raději dopředu, hned při koupi letenky.
 • JÍDLO – co s sebou – pro dítě můžete mít k jídlu zabaleného cokoliv, vezměte na co je dítě zvyklé, doporučuji ovoce a zeleninu, krekry – vše v pohodě kontrolou projde, vč. malého pitíčka. Anebo si vezměte prázdnou lahvičku a pak si do ní přelejte koupenou vodu. Jídlo pro dítě vám v letadle ohřejí.
 • HRAČKY/ZÁBAVA – zase stejně jak u auta – připravte se a pořiďte nové, neokoukané věci. Nám se osvědčilo plato samolepek, prázdné kelímky od nápojů, dopoužívaný balzám na rty, tuba od krému.
 • VZLET A PŘISTÁNÍ – dítě do dvou let by mělo sedět u dospělého na klíně a mít na sobě pás, který se připíná na ten váš dospělácký. Požádejte o něj letecký personál v letadle. Pokud kojíte, nabídnětě dítěti prso – polykáním se lépe překoná změna tlaku a taky dítě pocítí bezpečí. Jinak si pod sedadlo nebo do síťoviny před vás připravte něco k zobnutí a vodu, ať to máte po ruce.
 • NOSÍTKO, ŠÁTEK na nošení – ideální pomocník – nejen na přestupy, ale i v letadle – uleví se vašim rukou a můžete i takto sedět a provlíknout jím ten dětský pás.
 • OBLEČENÍ – stejně jako pro vás – něco lehkého, pohodlného, boty ideálně měkké capáčky anebo jen ponožky nebo naboso (díky klimatizaci bývá tak podivně někdy teplo někdy zima a profukuje – pro sebe si vezměte dlouhý šátek – jednak s ním zakryjete místa, na která profukuje, pak si můžete udělat “stan” – dobrá zábava a pokud kojíte, tak se jím můžete trochu skrýt – ne ve všech zemích je kojení na veřejnosti tak v pohodě jak u nás)

Přeji vám bezva cestování, hodně dobrodružství, foťte o 106 a vraťte se domů zdraví 🙂

 

 • Katka

 

PS: V dalším díle o cestování s dětmi se podělím o tom, jaké volit ubytování a jak si zabalit do jednoho kufru.

 

 

 

Kateřina Tůmová

Jsem maminkou mojí milované Karolínky. Jsem manželkou mého muže, se kterým letos v listopadu oslavíme 10 let společné cesty životem. Jsem fotografkou na volné noze. Jsem poporodní dulou. Jsem tvůrce a iniciátor drobných i větších projektů. Jsem kreativec s hlavou plnou nápadů a žádným časem na realizaci. Jsem celoživotní studentka sebe sama, miluju seberozvojové aktivity, které mají hloubku. Jsem kineziologickou terapeutkou s využitím prvků systemických konstelací a Bachovy terapie. Nemám ráda konvence a občas trochu riskuju. 🙂

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • Zvažujete šátek nebo nosítko?

   Podívejte se na krátké video o šátcích a udělejte si představu :-)

  • Přidejte se na Facebooku

  • Štítky