Představte si, že jste se právě narodili…

Pojďme se spolu podívat a představit si, co asi tak vnímá malé miminko v prvních chvílích po narození.

Dítě má po narození velmi vyvinuté všechny smysly, je vysoce citlivé na naše/maminky citové rozpoložení, dokáže ihned reagovat na naše nálady, na náš hlas, dotek, vůni.

ZAVŘETE OČI, nádech výdech.

PRÁVĚ JSTE SE NARODILI

– jak se asi cítí právě narozený človíček?

Z teplého měkkého pelíšku, kde to vonělo, příjemně hučelo, pod máminým srdíčkem a s jídlem kdykoliv. Jste venku. NA SVĚTĚ, vidíte bílo, ostré světlo, pálí to do očí.

“Co to je?!” 

Pár vteřin na světě (“povinné” měření, vážení, kontroly).

“Kam mě nesou, je mi zima, au, to bolí, to je tvrdé na čem to ležím, padám, ruce mi padají, nohy, natahuju se, kde je ten známý hlas, kde je to teplo?

Kde je ta vůně?

Štípou mě oči, nic nevidím.”

Umyjeme miminko a dáme mu obleček a zavineme.

“Co to je za pach? Proč mě svědí a škrábe celé tělo? Co to mám na těle? Proč nemůžu hýbat rukama, dusím se…raději to zaspím a třeba pak mě maminka pomazlí.”

Postýlka /dětský pokojíček.

“Kde to jsem? Proč jsem tady osamotě, kde je máma?
Slyším ji, zkusím ji zavolat, třeba přijde. Nejde. Proč nejdeš, maminko, kde jsi? Proč jsem tady osamotě? Nemůžu se pohnout, chci se hýbat, jen moje tělo to ještě neumí, chci se přetočit na bok a porozhlédnout se. Nemůžu, vidím jen bílou zeď, kde jsi maminko moje? Neslyší mě, přestanu plakat, raději to zaspím a třeba přijde.”

Nikdy nevíte, jak dlouho miminko bdí a po tmě jen tak leží a doufá, že přijdete. Nikdy nevíte kolik času pokukuje do tmy než začne plakat = volat.

Kojení po dvou hodinách /kočárek.

“Maminkooo, chci se pomazlit, chci být u tebe, chci tvůj dotyk, proč tu nejsi, kde jsi? Bolí mě bříško, kde je mlíčko, to sladké. Zavolám, třeba mě uslyší, maminkooooooo…. co to je za zvuk? Kde to jsem? To není maminka, proč jsem tady, nic nevidím, chci maminku, je mi teplo, hodně tepla, nemůžu se hýbat. Vzdávám to, nemůžu, raději to zaspím, raději se vypnu a třeba pak bude mlíčko.”

Vydržíte 2 hodiny bez pití a bez jídla, vč. drobného zobání?

 

newborn

A jak to může být JINAK?

Jste na světe, maminka vás drží v náručí, dává si vás na své bříško. 

“Jůůů, to znám, tady to srdíčko jak buší a ta vůně, tak to je moje maminka, a jak hřeje a líbá mě na hlavičku, maminkoooooo, já jsem tady, já jsem se taááák těšil/a. Hlaď mě, po celém těle, prosím, miluju tvůj dotek na mém těle. Maminka je se mnou, cítím se v bezpečí, to je nádhera, konečně ji vidím, cítím, můžu se dotknout. A tady je něco dobrého, zkusím to dát do pusinky, jůůůů to je nádhera, to je teplé a sladké, to je mámino mlíčko.”

Prohlídka miminka může probíhat na těle matky po porodu, není potřeba žádná separace.

Vážení a měření miminka můžete odložit i třeba o den. Obléknout můžete miminko do lehkého oblečku až se domazlíte, až po tzv. zlaté hodince /bondingu/, která může v přátelských podmínkách trvat i nekonečně dlouho 🙂 Miminko hřejete svým vlastním tělem, jehož teplota se po porodu zvedne přibližně o 1 stupeň. Není potřeba dávat čepičku, očichávejte miminku jeho hlavičku, jeho tělíčko, spouštíte tím laktaci a začínáte stavět hluboké, opravdu velmi hluboké a pevné (ty úplně nejpevnější) základy vašeho vztahu.

Dáváte miminku do jeho života jistotu, bezpečí a důvěru. V těchto momentech velmi ovlivňujete to, jaké bude mít vaše dítě v budoucnu vztahy ke svému tělu, k vám jako rodičům ve všech vývojových fázích života /zejména pubertě/, v prvních okamžicích a v prvním roce života velmi ovlivňujeme jaký bude mít naše dítě partnerské vztahy.

Svým žitím mu jdete vzorem (ač vám přijde, že je malý človíček a nevnímá to), ale tak jak se k němu chováte vy, tak podobně se i on bude chovat jednou ke svým dětem.

Společné spaní.

“U maminky je tak měkko, líbí se mi, když si mě tulí a můžu spát na ní, anebo když je hned vedle, líbí se mi, když se jí můžu dotknout, když právě chci, když ji cítím, když vnímám její dech, když mě šimrají její vlasy. MILUJU JEJÍ VŮNI.”

/Dítě se nebude bát tmy. Maminkovské instinkty nedovolí zalehnutí, věřte tomu. Je vědecky potvrzeno, že společné spaní vysoce snižuje riziko náhlého úmrtí novorozence – miminko se naladí na vaši tepovou frekvenci, na váš dech…

Jo, a není nic krásnějšího než miminko pozorovat jak spinká, slyšet jak oddychuje, jak máte pod peřinou společné teplo, jak je to nesmírně pohodlné, že nemusíte vstávat na kojení, když vás bolí celé tělo anebo jste unavené. Není nic krásnějšího než se dotýkat tělo na tělo – bosé nožky na vaše stehna. Zjistíte, že nejlíp se vám bude spát minimálně oblečení./

Kojení tzv. na požádání.

“Maminkoooo, ham ham otvírám pusinku, jeeee, už je to tady, oooo, to je lahoda, to je taková paráda, ani nestačím pomyslet a je to tady. Maminko, DĚKUJU, že jsi pořád se mnou, jen když pomyslím, je tu i mlíčko.”

Jak praktické kojení je, když teplota a výživové složení se “samo” připraví a je k dispozici hned.

Nošení tělo na tělo.

“Koukám se na svět, stejně jako máma, zpívá mi do ouška, povídá mi, cítím její teplo a zase tu její vůni, ooo, jak já ji miluju. JE TO TA NEJLEPŠÍ MÁMA. Jééé, ona má jablíčko a dává mi ochutnat a povídá mi kam jdeme, to je krásný. A můžu si klidně schrupnout, uspí mě tlukot jejího srdce, to znám. To je ta nejkrásnější ukolébavka.”

Buďte kontaktní rodiče – noste své děti, omezte své pohodlí a klid na dobu, kdy vás miminko potřebuje. Nemá nikoho jiného, jen vás. BEZMEZNĚ vám důvěřuje, důvěřuje všemu, co uděláte. Nezná intriky, nezná slovo “za chvíli, to počká, později, vydrž”. Věřte, že to období odezní, ani se nanadějete a už bude z něj velké dítě. Které na své buněčné úrovni (tzv. limbický otisk) má poznačeno vše, co mezi vámi bylo (a nebylo) a je (a není).

Zdroj obrázku: www.erintolephotography.com

Osvoboďte se od toho, jak se co má a nemá, co je v módě. Vykašlete se na čtení „chytrých“ knih, které navíc obvykle napsali muži, kteří nikdy žádné dítě pod srdcem nenosili, nerodili, nekojili…

Nechte plynout mateřské instinkty a důvěřujte sobě. Pokud si věříte, nemějte strach, že budete za “exoty” 🙂 nebudete, pouze jdete příkladem jiným. A hlavně dáváte to nejlepší svým dětem a sobě samým.

Najděte si v okolí blízkou kamarádku podobného smýšlení. Anebo navštivte podpůrnou skupinku maminek, ženský kruh, kde se nehodnotí, jen je 🙂 případně se obraťte na poporodní dulu.

Dítě velmi silně ovlivňujeme tím, jak žijeme a tím, jak se k němu chováme do jeho 5 let (nejsilněji ovšem do jeho roka). CELÝCH 5 LET TVOŘÍME OTISK, který mu zůstane po zbytek jeho života.

Jak moc je 5 let z vašeho života, pohodlí a klidu? Darujme 5 let z našeho života svým dětem. Uděláme mnoho pro celou společnost a svět.

NEDĚLEJME SVÝM DĚTEM TO, CO BY SE NELÍBILO, ABY NĚKDO, z našeho pohledu větší, dělal nám. Někdo, komu bezmezně důvěřujeme.

Pro nastávající rodiče vedu individuální konzultace, provádím je předporodními rituály, zbavuji je strachů, které přicházejí, ladím je na jejich miminko. Ve své praxi používám techniky, které mám dlouhodobě prožité na vlastní kůži – kineziologie, meditace, vizualizace, myšlenkové mapy, náhledy systemických konstelací, Bachovy esence.

Při každé osobní konzultaci si jako DÁREK odnesete afirmace pro pohodové mateřství přímo na míru pro vás.4116582edf9092f727ff0b7bdb5c21bb

Zdroj obrázku: Bloglovin‘

– Katka

 

 

Kateřina Tůmová

Jsem maminkou mojí milované Karolínky. Jsem manželkou mého muže, se kterým letos v listopadu oslavíme 10 let společné cesty životem. Jsem fotografkou na volné noze. Jsem poporodní dulou. Jsem tvůrce a iniciátor drobných i větších projektů. Jsem kreativec s hlavou plnou nápadů a žádným časem na realizaci. Jsem celoživotní studentka sebe sama, miluju seberozvojové aktivity, které mají hloubku. Jsem kineziologickou terapeutkou s využitím prvků systemických konstelací a Bachovy terapie. Nemám ráda konvence a občas trochu riskuju. 🙂

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.

    • Zvažujete šátek nebo nosítko?

      Podívejte se na krátké video o šátcích a udělejte si představu :-)

    • Přidejte se na Facebooku

    • Štítky