Probudilo se v ní zvíře

Jsme na chatě – je tu plno dětí. Karolínka je ovšem zdaleka nejmladší (13 měsíců) – po ní je tu Bertík, tomu jsou tak 3-4 roky. Jinak děti od 8 let výš. 

Děti tu lítaj, Karolínka je pozoruje, běhá a malej Bertík se kolem ní točí, trochu se předvádí, nosí jí hračky, objímá ji, občas ji povalí, když kolem ní proběhne jako ďas. 

Já stojím za ní a jen dohlížím, aby ji nikdo z těch větších dětí nesrazil nebo nehodil po ní míč. Ten tu lítá vzduchem.

Nechávám ji svobodný prostor. 

Bertík jí zajímá, ale všímám si, jak je ho už na ní trochu moc – vyřeší si to po svým – v jednom okamžiku, kdy stojí oba čelem k sobě (on je o hlavu větší), začne mu Karolínka dlaněmi plácat do hrudníku a u toho řve jako lvice / lvíče 🙂

Bertík, stojí, drží, kouká. Já zhluboka potichu dýchám a jen pozoruji, co se děje.

V tu chvíli vnímám, jak si vymezila svůj prostor a nastavila hranice jejich komunikace – od té chvíle jí neporazil, nepokoušel. Najednou jsou si rovni, i když je dělí „tolik let a centimetrů“. 

Někdy je těžký ustát – nebo se jen dívat na to, jak si děti – berou hračky, pošťuchujou se, strkají se. Zejména je nám to blbý mezi matkami / dospělými. Chce to však dětem nechat prostor, aby si to vyjasnily mezi sebou.

Nejdříve je však potřeba vytvořit si ho v sobě – důvěřovat a otevřít se situaci. Samozřejmě ve vší bezpečnosti. 

A jak to máte vy v dětském prostoru? 

Katka

Kateřina Tůmová

Jsem maminkou mojí milované Karolínky. Jsem manželkou mého muže, se kterým letos v listopadu oslavíme 10 let společné cesty životem. Jsem fotografkou na volné noze. Jsem poporodní dulou. Jsem tvůrce a iniciátor drobných i větších projektů. Jsem kreativec s hlavou plnou nápadů a žádným časem na realizaci. Jsem celoživotní studentka sebe sama, miluju seberozvojové aktivity, které mají hloubku. Jsem kineziologickou terapeutkou s využitím prvků systemických konstelací a Bachovy terapie. Nemám ráda konvence a občas trochu riskuju. 🙂

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • Zvažujete šátek nebo nosítko?

   Podívejte se na krátké video o šátcích a udělejte si představu :-)

  • Přidejte se na Facebooku

  • Štítky