GOODNIGHT Mr. Estivill

Ráda kladu otázky a proto i tento text bude o otázkách více než o odpovědích 🙂

 

Karolínka odmala málo spí – přes den ji stačí půl hodiny, výjimečně přes hodinu – je to sice 4x za den, ale pro mě to bylo ze začátku překvapující, že prostě není denní spáč. Takže uvařit si polévku nebo udělat něco bez ní je pro mě vyšší mateřská 🙂 Ovšem celou noc prospí.

Občas máme potíže s uspáváním – je plná dojmů a zkrátka se ji nechce usnout, takže se kroutí, vzteká apod.

Inu rozhodla jsem se, ze zajdu do známého mateřského centra v Praze a poslechnu si přednášku o uspávání dětí.

No, popravdě, měla jsem jiné očekávání (trochu jsme si myslela, že se dozvím jaký rytmus děti mají rády, jestli rády usínají v přítmí, jestli se jim má před spaním třeba vyprávět, apod.)
Nejen, že mě to zklamalo, ale bylo mi smutno, že se v dnešní době „učí“, dle mého, drastická Estivillova metoda a ŽE MÁ SVÉ POSLUCHAČKY. Odcházela jsem a bylo mi fyzicky špatně. 
Ale dotazy přítomných maminek mě motivovaly k tomu, více popřemýšlet, co je za spaním a uspáváním miminek, a tak jsem se rozhodla o tom napsat – zase z jiného úhlu a trochu k zamyšlení.
 
  • miminka už v bříšku sledují náš rytmus a podle něj pak na světě žijí,
  • jedním z důvodů, proč miminka nechtějí usnout je, že jsou plné dojmů  – zvlášť v šestinedělí by je rodiče měly „chránit“ před vnějšími vlivy, spoustou návštěv, nákupních center apod.,
  • děti nemusí spát podle učebnice – dvoufázový spánek v půl roce i dřív – každé mimi je jiné a našim úkolem je, intuitivně reagovat na jeho potřeby, protože CO JE DNES, ZÍTRA MŮŽE BÝT JINAK,
  • buďme k sobě upřímní a odpovězme si na otázky:
  • proč chceme, aby dítě usínalo v postýlce, v horším případě samo?
  • proč chceme, aby díte chodilo spát přesně v 6,7,8 večer? /chceme mít vlastní program?/
  • proč chceme, aby dítě usínalo samo bez kojení?
  • proč to sakra chceme po dětěch, kterým nejsou ani 3 měsíce?
Karolínka má večerní spaní před spaním kolem 19-20 hod., pak si ještě tak půl hodiny povídá a protahuje a zkoumá tělo (v posteli) a pak usne a to už je 21:30-22:00. Proč ne…?

Je to její rytmus – každé dítě ma svůj a je na nás VYHOVĚT MU.

Někdy máme silná vnitřní přesvědčení, že něco se prostě tak dělá a mělo by se dělat, a že děti mají spát 2x denně a chodit spát v šest večer – no, není to tak – uvolněme se do rytmu dětí – komunikujme s nimi, pozorujme jejich potřeby – děti neznají hodinky – mají svůj rytmus v sobě a ten může být každý den jiný.

Společné spaní.

IMG_9578
Ještě obecně ke spánku – společné spaní je pro miminka prospěšné – spí klidně, necítí se osamoceně, cítí teplo maminky, vůni jejich prsou a vědí, ze mlíčko je kdykoliv k dispozici. Díky společnému spaní ušetříte nejen za postýlku a k ní různé textilie, ale i za monitor dechu, miminka se v jedné posteli sladí s dechem a tepem své maminky.

Je něco krásnějšího než uspávání děťátka? Dívat se jak se mu zavírají očíčka, jak krásně saje, ručičkama se vás dotýká a je v úplném bezpečí?

Společné uspávaní miminek u kojení je velmi přirozené, tak si ho užívejme naplno – vždyť všechno tak rychle utíká a co je z pohledu celého života jeden nebo dva, tři roky, kdy večery budeme usínat s našim děťátkem… to jsou okamžiky, které jsou nevratné.

I pro nás maminky je spánek ten největší lék na naši náladu, takze proč nechodit spát společně?
Dívejme se nejen na spánek dětí svýma očima – líbilo by se vám usínat osamotě v chladné postýlce (dobře – krásně vyzdobené)? Bez tělesného kontaktu? Bez maminky, která je jediná, kterou máte a znáte, a které z celého srdce důvěřujete?
IMG_6990
Pro naše usínání jsem našla způsob, který nám teď funguje – jemné okusování ručiček – sama mi je dává do pusy, a když to nezabere – tak (ač sama unavená) vstávám z postele a chvíli nosím na rameni, tam většinou usíná, pak jdeme do postele, kde si ji ještě nechám na svém břiše a takto usneme spolu.
Takže investice 280 Kč do přednášky o vyplakávání dětí, ale s láskou se zhodnotila do mé úvahy o spaní. Kdo neznáte Estivillovu metodu – našla jsem o ni tady text >>> a některým tímto ušetřím peníze za zbytečnou přednášku.

 

– Katka, která už ani do toho mAteřského Centra jen tak nepůjde

Katka Tůmová

Jsem maminkou krásné dcery, manželkou, fotografkoupoporodní dulou, autorkou blogu www.katkatumova.cz. Podporuji ženy v jejich přirozené mateřské intuici a po porodu v nerušeném souznění a plném kontaktu se svým děťátkem. Jsem pro přirozené porody, protože věřím, že způsob, jakým přicházíme na svět, má vliv nejen na kvalitu našeho života, ale i celou společnost - svět.

Komentáře

  • Estvillova uspávací metoda, aneb o spánku miminek | Ze života Ver. 14.09.2016 10:56

    […] GOODNIGHT Mr. Estivill […]

  • Katka Hainz 15.06.2016 09:57

    Mně přijde jako jeden z největších zločinů malé dítě trápit samotou – sama nerada usínám a je mi 34 🙂 je to nepřirozené, takové dítě by v přírodě zemřelo a nejsme na to dělaní 🙂 my spíme s malým už od porodnice, Spali jsme všichni parádně – kojení v noci mě skoro nerušilo a zhruba v roce a půl si sám přelezl do otevřené, k naší posteli přiražené, postýlce, ketrá je jen jeho a zároveň je furt s námi a kdykoli si vleze do naší (což dělá jen nškdy nad ránem) – nádhera – je samostatnej, veselej a sebevědomej a zvládá už v 27 měsících dopolední školku, aniž by bulel, kde je maminka – další drobek se má každým dnem narodit a bude to mít stejně – jen jsme rozšířili letiště o jednu postel – vřele všem doporučuju

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole.

  • Zvažujete šátek nebo nosítko?

    Podívejte se na krátké video o šátcích a udělejte si představu :-)

  • Přidejte se na Facebooku

  • Štítky