Nebude mu ZIMA?

Chystáte výbavu pro miminko a jednou z položek na seznamu je i zavinovačka, teplá kombinézka,..? Trochu to tu rozeberu… 🙂

VEN19dace_031638_3612373

ZAVINOVAČKA

 • dříve sloužila jako ozdoba při odchodu maminky z porodnice – nebyly autosedačky/vajíčka, ve kterých se teď běžně z porodnic odchází,
 • do teď je používaná opět jako ozdoba při slavnostech miminka – křty, apod.,
 • měla za funkci – “šetrné manipulace” (tento výraz nemám vyloženě ráda) s miminkem,
 • jedna velmi čtená kniha rodiče z mého pohledu mystifikuje, že zavinování může miminkům pomoci uklidnit jejich pláč a umožní jim stísněný prostor, na který byly zvyklí v děloze, protože jim chybí 4. trimestr.

JENŽE: i odborníci se shodnou, že nošení v zavinovačce velmi neprospívá kyčlím miminek a kolikrát za zavinování schováváme příčinu pláče miminekdítě se v zavinovačce zklidní, protože se v ZAVINOVAČCE PŘEHŘÍVÁ.

Kojenci nemají vyvinutou termoregulaci, a když miminko pláče – cítí se v nepohodě – nejsnažší cestou je uvázat ho do zavinovačky a pak je většinou klid, PROČ?

Miminko se při pláči potí, když ho ještě uvážete do zavinovačky, kde má omezen pohyb, přestane plakat z obranného důvodu – úplně by se přehřálo. Rodiče si v tu chvíli mnou ruce, jak to s miminkem zvládli…

IMG_8215Nechejte dětem svůj prostor – méně oblečení znamená více a raději, pokud potřebujete rychlou akci při pláči děťátka – UVAŽTE HO DO ŠÁTKU – třeba i kůže na kůži. A potom hledejte důvod proč mimiko plakalo.

TEPLÁ KOMBINÉZA

Není tomu dávno, byl teplý jarní den, teplota kolem 25°C na slunku, které už má svou sílu – žádný studený vítr. Dospělák by se oblékl: krátké tričko, dlouhé kalhoty někdo i šortky – úplně v poho a já viděla maminku, jak navléká svého kojence: dlouhý overal, ponožky, svetřík a zimní kombinéza, teplá čepička – miminko plakalo a maminka ho těšila slovy, „já vím, nemáš rád oblékání…“ pak ho dala do autosedačky a mimi do pár minut mimi spalo – RADĚJI – raději usne než, aby plakalo a tím se více a více přehřívalo. Raději vzdá oznamovací pláč že je mu teplo. Ten den naše Karolínka jela jen v bodíčku (bez ponožek, apod.) a stavily jsme co 20 min na vyvětrání a kojení.

 

AUTOSEDAČKA

Zkuste si někdy sáhnout na záda miminka, když ho vyndaváte z autosedačky/vajíčka – ty materiály, ze kterých jsou potažené mají velkou výhřevnost a i v lehkém oblečení, mám namysli třeba pouze bodíčko – se dítě velmi rychle zahřeje – i to jsou příčiny častého pláče dětí v autě.

SPOLEHNĚTE NA SVÉ MATEŘSKÉ INSTINKTY 🙂

Ty jsou zvlášť po porodu velmi silně vyvinuté – a nehezky se říká, že mají ženy mlíko na mozku.

Aby mohla jít dopopředí mateřská intuice, je potřeba na pár týdnů upozadit rozum, mozek, intelekt… příroda to má skvěle vymyšlené 🙂 … zpátky k volnému pohybu miminek  >>>

Bosé nožičky a ručičky s krátkým rukávem – neodoláte jejich mazlení a to už od narození – zkoušejte – dejte na mateřské instikty, ne na případné vnitřní hlasy/nápovědy vašich maminek, babiček, tet a tchýní, že je dítěti zima…

Určitě má to své hranice – teplota nožiček a rukou je potřeba sledovat, ale lépe se mimi zahřeje v náručí nebo šátku u své maminky nebo tatínka – a kůže na kůži je TOP!

Dělejte miminku příjemně, to co je příjemné i vám 🙂

– Katka

PS: článkem jen uvažuji nad potřebností zavinovaček a je směřován ke zdravým dětem.

Katka Tůmová

Jsem maminkou krásné dcery, manželkou, fotografkoupoporodní dulou, autorkou blogu www.katkatumova.cz. Podporuji ženy v jejich přirozené mateřské intuici a po porodu v nerušeném souznění a plném kontaktu se svým děťátkem. Jsem pro přirozené porody, protože věřím, že způsob, jakým přicházíme na svět, má vliv nejen na kvalitu našeho života, ale i celou společnost - svět.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • Zvažujete šátek nebo nosítko?

   Podívejte se na krátké video o šátcích a udělejte si představu :-)

  • Přidejte se na Facebooku

  • Štítky