Výhody látkových plenek

Pátrala jsem po internetu, abych našla zajímavé informace o finanční úspoře a ekologičnosti látkových plenek. Docela jsem byla překvapená těmi čísly, takže sdílím informaci:

LÁTKOVÉ PLENY JSOU EKOLOGIČTĚJŠÍ.

Jednorázové pleny NEJSOU vyrobeny z papíru! Základními surovinami jsou ropa a buničina. Na výrobu jednorázových plen pro jedno dítě se spotřebuje cca 300 kg buničiny a cca 900 litrů ropy, což by v přepočtu na benzín a ujeté kilometry dělalo něco okolo 12 000 km.

Ve srovnání s látkovými plenami spotřebují jednorázové pleny, na jedno dítě 2,3 x více vody, 3,5 x více energie, 8,3 x více neobnovitelných a až 90 x více obnovitelných zdrojů. Jednorázové pleny tvoří až 20% veškerého domácího odpadu na skládkách.

Každé jednorázovkové miminko k tomu přispívá cca 2 tunami, které se v průměru podle typu pleny rozkládají 200 – 400 let.

LÁTKOVÉ PLENY JSOU EKONOMIČTĚJŠÍ.

 • jednorázové pleny stojí až 25000,-Kč: do 2,5 let věku miminka se použije cca 4000 jednorázových plen v průměrné hodnotě 16000-35000,- Kč (podle typu pleny).
 • látkové pleny stojí méně než 9000,-Kč: od narození miminka do 2,5 let jeho věku, přijde spolu s poplatky za elektřinu, vodné a stočné a prací prostředky přibližně na 9000,- Kč.
 • finanční úspora látkových plen je okolo 16000,- Kč: u jednoho miminka se použitím látkových plen ušetří okolo 16000,- Kč. Ale látkové pleny se dají samozřejmě použít i na další děti, a pak je úspora mnohem vyšší vyšší. (Tento odstavec vychází z cen platných v roce 2012).

LÁTKOVÉ PLENY JSOU ZDRAVOTNĚ NEZÁVADNÉ.

Důležitou součástí jednorázových plen je kromě vnější nepromokavé vrstvy a buničiny také absorpční prášek – polyakrylát sodný, který má schopnost absorbovat 100–300 x tolik tekutiny, než kolik sám váží.

Díky této ohromné schopnosti nasávat okolní vlhkost absorbuje polyakrylát sodný kromě moči i přirozenou vlhkost pokožky miminka. Nadměrné vysoušení pokožky může napomáhat vzniku opruzenin.

Při pravidelném a dlouhodobém používání jednorázových plen je polyakrylát sodný dáván do souvislosti také se zvýšeným počtem vaginálních srůstů u malých holčiček a problémy s předkožkou a případnou pozdější neplodností u chlapečků.

Zdroj: internet

Když to čtu, tak mě napadá – jak dlouho tu máme v ČR k dostání jednorázovky? 25 let? To znamená, že tato generace mladých už může být ohrožna třeba tou neplodností. Ach jo, z toho je mi nedobře.

Zpátky k látkovkám…

Jak uchovávat použité plenky

K tomu se hodí nádoba/kyblíku s víkem. Použité plenky tam vydrží i dva dny. Můžete zakápnout teatree olejíčkem, aby se předcházelo zápachu. Teatree taky dobře desinfikuje.

Látkové plenky se dají prát i na 60° v běžném pracím prášku, který používáte na dětské věcičky. Pokud jsou plenky hodně znečištěné, před uložením do kyblíku je dobré je propláchnout vodou a potřít žlučovým mýdlem.

I když zůstane po vyprání na plenkách „žluto“ stačí je vystavit na pár hodin ven na sluníčko – to dělá zázraky, plenku krásně vybělí 🙂IMG_8509

Citlivé na praní jsou vlněné svrchňáky – ty peru ručně a v přípravku na vlnu.

IMG_8510A poslední tip – až si budete pořizovat výbavičku na přebalování – tak doporučuji pratelné přebalovací podložky. Vlastně to jsou taky látkovky. Vystačí vám 2 ks na celé dětské období. Dají prát až na 60° v pracím prášku, co používáte na dětské věcičky.

IMG_8514

Látkujte s radostí

– Katka

Katka Tůmová

Jsem maminkou krásné dcery, manželkou, fotografkoupoporodní dulou, autorkou blogu www.katkatumova.cz. Podporuji ženy v jejich přirozené mateřské intuici a po porodu v nerušeném souznění a plném kontaktu se svým děťátkem. Jsem pro přirozené porody, protože věřím, že způsob, jakým přicházíme na svět, má vliv nejen na kvalitu našeho života, ale i celou společnost - svět.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • Zvažujete šátek nebo nosítko?

   Podívejte se na krátké video o šátcích a udělejte si představu :-)

  • Přidejte se na Facebooku

  • Štítky