Pátrala jsem po internetu, abych našla zajímavé informace o finanční úspoře a ekologičnosti látkových plenek. Docela jsem byla překvapená těmi čísly, takže sdílím informaci:
Jednorázové pleny NEJSOU vyrobeny z papíru! Základními surovinami jsou ropa a buničina. Na výrobu jednorázových plen pro jedno dítě se spotřebuje cca 300 kg buničiny a cca 900 litrů ropy, což by v přepočtu na benzín a ujeté kilometry dělalo něco okolo 12 000 km.
Ve srovnání s látkovými plenami spotřebují jednorázové pleny, na jedno dítě 2,3 x více vody, 3,5 x více energie, 8,3 x více neobnovitelných a až 90 x více obnovitelných zdrojů. Jednorázové pleny tvoří až 20% veškerého domácího odpadu na skládkách.
Každé jednorázovkové miminko k tomu přispívá cca 2 tunami, které se v průměru podle typu pleny rozkládají 200 – 400 let.
Důležitou součástí jednorázových plen je kromě vnější nepromokavé vrstvy a buničiny také absorpční prášek – polyakrylát sodný, který má schopnost absorbovat 100–300 x tolik tekutiny, než kolik sám váží.
Díky této ohromné schopnosti nasávat okolní vlhkost absorbuje polyakrylát sodný kromě moči i přirozenou vlhkost pokožky miminka. Nadměrné vysoušení pokožky může napomáhat vzniku opruzenin.
Při pravidelném a dlouhodobém používání jednorázových plen je polyakrylát sodný dáván do souvislosti také se zvýšeným počtem vaginálních srůstů u malých holčiček a problémy s předkožkou a případnou pozdější neplodností u chlapečků.
Zdroj: internet
Když to čtu, tak mě napadá – jak dlouho tu máme v ČR k dostání jednorázovky? 25 let? To znamená, že tato generace mladých už může být ohrožna třeba tou neplodností. Ach jo, z toho je mi nedobře.
K tomu se hodí nádoba/kyblíku s víkem. Použité plenky tam vydrží i dva dny. Můžete zakápnout teatree olejíčkem, aby se předcházelo zápachu. Teatree taky dobře desinfikuje.
Látkové plenky se dají prát i na 60° v běžném pracím prášku, který používáte na dětské věcičky. Pokud jsou plenky hodně znečištěné, před uložením do kyblíku je dobré je propláchnout vodou a potřít žlučovým mýdlem.
I když zůstane po vyprání na plenkách „žluto“ stačí je vystavit na pár hodin ven na sluníčko – to dělá zázraky, plenku krásně vybělí 🙂
Citlivé na praní jsou vlněné svrchňáky – ty peru ručně a v přípravku na vlnu.
A poslední tip – až si budete pořizovat výbavičku na přebalování – tak doporučuji pratelné přebalovací podložky. Vlastně to jsou taky látkovky. Vystačí vám 2 ks na celé dětské období. Dají prát až na 60° v pracím prášku, co používáte na dětské věcičky.
Látkujte s radostí
– Katka
Komentáře